בלוג מאגר הידע

המדריך לבניית האפליקציה הראשונה שלי בגלייד בלי שימוש בקוד (No Code) - כרטיס ביקור DIY

עודכן ב: 14 מרץ 2020

במדריך זה נלמד כיצד לבנות אפליקציה בגלייד, פלטפורמה המאפשרת להפוך כל קובץ גוגל שיטס (Google Sheets) לאפליקציה עשירה הכוללת, טקסט, תמונות, גלריה, כפתורים אקטיביים ליצירת קשר וכן טופס השארת פרטים וכל זאת ללא שימוש בקוד (No Code)


בכדי לבנות אפליקציה בגלייד יש צורך בחשבון גוגל פעיל (אם אין לכם, ניתן ליצור חשבון בחינם כאן) וחשבון גלייד אשר תקימו במהלך המדריך הזה.

בנוסף, נצטרך קובץ גוגל שיטס אשר ישמש כמקור המידע (database) עבור אפליקציית כרטיס הביקור שלנו.


קובץ גוגל שיטס


את קובץ הגוגל שיטס אשר מופיע במדריך תוכלו למצוא כאן). הקובץ יפתח לקריאה בלבד ויש לייצר עותק ממנו לחשבון הגוגל שלכם בצורה הבאה:

 • ראשית עלינו להתחבר לחשבון הגוגל שאיתו נרצה לעבוד בגלייד מאוחר יותר (רלוונטי למי שמחזיק חשבונות גוגל פרטיים ועסקיים).

לאחר השלמת ההתחברות יופיע שם החשבון שלנו ונוכל להעתיק את הקובץ על ידי לחיצה על קובץ / File בראש המסך (מימין או שמאל תלוי בשפת החשבון שלכם עברית יופי מימין ואנגלית יופיע משמאל)

 • כעת נלחץ על כפתור הקובץ / File ונבחר ביצירת עותק (make a copy) בכדי להעתיק את הקובץ לחשבון הגוגל שלנו בצורה הבאה:

 • נשלים את התהליך על ידי בחירת שם הקובץ והמיקום בו נרצה לשמור בדרייב (Drive) שלנו:


הקובץ החדש יפתח בחלון חדש כאשר אנחנו מוגדרים כבעלי הקובץ וכעת נוכל להתחבר לגלייד ולהתחיל בבנית אפליקציית כרטיס הביקור שלנו.
לפני כן, הסבר קצר על הקובץ שלנו. כפי שנוכחתם לראות הקובץ מכיל 2 גליונות: "פרטים אישיים" ו"מידע מהטופס". בשלב הראשון נסתכל על הגליון שנקרא "פרטים אישיים" בלבד אשר מכיל 2 שורות בלבד:

 1. שורה 1 המכילה כותרות לעמודות שלנו

 2. שורה 2 המכילה את הפרטים שלנו (בשלב ראשון תראו את הפרטים שלי הנמצאים בקובץץ שהעתקתם - כעת יהיה זמן טוב לתקן את המידע ולהכניס את הפרטים שלכם במקום שלי.

**שימו לב!

בשלב זה אל תמחקו את הקישורים המופיעים בעמודות שכתורתן תמונה (תמונה 1... תמונה 5) - זה יעזור לנו בהמשך כאשר נרצה להכניס את התמונות שלנו.

**בכדי להציג תמונה באפליקציה יש להכניס קישור לתמונה הנמצאת ברשת - זו יכולה להיות תמונה מאתר או תמונה המאוחסנת בענן הפרטי שלנו בגוגל דרייב או דרופבוקס - יש לוודא כי תמונות המאוחסנות בענן פרטי מוגדרות כמשותפות כך ש"כל אחד עם הלינק יכול לצפות".


הקמת חשבון והתחברות לגלייד


 • כעת לאחר שעדכנו את קובץ השיטס בפרטים שלנו נוכל לגשת לגלייד בכתובת https://go.glideapps.com/ ולהתחיל לבנות את האפליקצה.

אם זו הפעם הראשונה שלכם בגלייד, תיתבקשו להתחבר עם חשבון גוגל - יש לשים לב כי מתחברים עם אותו החשבון שבו שמרנו את הקובץ שיטס שלנו מתחילת המדריך ובו הפרטים שלנו.


 • לאחר סיום תהליך התתחברות ואישור גישה לגלייד לחשבון יפתח מסך הבית של גלייד אשר נמצא בו:

 1. כפתור יצירת אפליקציה חדשה (+ כחול)

 2. סרטוני הדרכה

 3. תבניות מוכנות של גלייד אשר ניתן להעתיק לחשבון שלנו ליצור מהן אפליקציות חדשות כאשר התבנית משמשת כבסיס)

 • נלחץ על כפתור יצירת אפליקציה חדשה ונבחר את קובץ השיטס שהכנו.

 • בשלב הזה גלייד תיפתח את מסך העורך (editor) ותשבץ את הנתונים מקובץ השיטס שלנו בהתאם לזיהוי המידע ובעצם מנסה לנחש כיצד אמורה להיראות האפליקציה שלנו. בנוסף, בפעם הראשונה שניכנס לעורך יופיע לנו סרטון היכרות - ניתן לצפות בו או לסגור ולהמשיך עם המדריך.

נכיר את מסך העורך של גלייד

 1. במרכז המסך נמצא את האפליקציה שלנו כפי שנראה אותה בתצוגת המכשיר הנייד.

 2. מצד שמאל נמצא את מרכז השליטה אשר מאפשר לנו לעבור בין חלקי הפלטפורמה השונים.

 3. מצד ימין בחלק העליון תחת סגנון (Style) נוכל לבחור ממגוון הסגנונות את סוג תצוגת המסך שנרצה בהתאם לנתונים שלנו (רשימות, אריכים (רשימות עם תמונות), תצוגת לוח שנה, מפה, רשימה הכוללת קוביות צ'קליסט, פרטים).

 4. מצד ימין למטה תחת רכיבים (Components) נמצא את כל הרכיבים שגלייד שיבץ באופן עצמאי לאחר ביצוע ניחוש מושכל לפי ניתוח המידע הקיים בקובץ השיטס שבחרנו.

 5. חלקים 3-4 ברשימה משתנים בהתאם לבחירות שנעשה בחלק הימני של מסך העורך (ז"א שבחירה למשל של Tabs בחלק השמאלי תציג לנו בצד ימין את הגליונות והטאבים של קובץ השיטס והאפליקציה ובחירה ב-Layout תציג את רשימת הרכיבים והסגנונות בצד ימין)


באפליקציה שאנו בונים, גלייד בחר בסגנון של מסך פרטים שזהו בדיוק המסך שנרצה שכן הוא מאפשר גמישות בהוספה והורדה של רכיבים.


 • כעת, בכדי ללמוד כיצד לבנות את האפליקציה שלנו, נמחק את כל מה שהמערכת שיבצה ונתחיל לבנות את האפליקציה מההתחלה - בכדי למחוק את הרכיבים ששובצו בצורה אוטומטית, יש ללחוץ על ה-X המופיע בצד ימין של כל רכיב (רשימת הרכיבים מופיעה בצד ימין של המסך בחלקו התחתון. ריחוף (hover) מעל רכיב יציג את סימן ה-X ולחיצה עליו תמחוק את הרכיב.